Prečo američania oslavujú deň nezávislosti ohňostrojmi

Aj keď sa ohňostroj môže javiť ako veľmi americká tradícia, najmä 4. júla, jeho pôvod siaha až do storočia pred prvou ukážkou ohňostroja v Deň nezávislosti v roku 1777.

ohňostroj 1

Americký deň nezávislosti je synonymom grilovaných hotdogov a sprievodov zaplavených červenou, bielou a modrou farbou.

Americké narodeniny sú však asi najznámejšie pre neuveriteľné ohňostroje, ktoré vypukli po celej krajine.

Prvé použitie ohňostroja sa dá vysledovať až po Číňanov

To bolo asi pred 2000 rokmi, že Číňania vynašli prvú formu pyrotechniky, spaľujúcej stonky bambusu, kým prebytočný vzduch vo vnútri nevyskočil a neroztrhol sa.

O niekoľko sto rokov neskôr sa pokúsili naplniť výhonky strelným prachom a oceľovým prachom (trochu iskru), pričom výsledné explózie svetla a hluku sa stali okamžite populárnymi na svadbách a oslavách čínskeho Nového roka.

Najstaršie formy takýchto pyrotechnických látok je možné nájsť v Číne asi pred 2000 rokmi.

Počas dynastie Han v 200 pred Kristom sa hovorí, že ľudia pražili bambusové stonky, až kým nezačervenali a nezačali, a vzduch vnútri dutých stoniek by explodoval.

„Bao zhu“ je slovo pre petardy, ktoré sa prekladá priamo ako „vybuchujúci bambus“.

Čínski experti na históriu tvrdia, že v období medzi 600 a 900 nl čínski alchymisti túto myšlienku posunuli na ďalšiu úroveň tým, že naplnili bambusové výhonky strelným prachom (dusičnan draselný, síra a uhlík získaný z dreveného uhlia) a zahodili ich do ohnisko.

Pridali sa oceľové prachové alebo liatinové hobliny, ktoré spôsobili iskru.

Ďalší recept na čínsky ohňostroj, ktorý zverejnila Parížska akadémia vied v 18. storočí, uviedol, že „čínsky oheň sa vyrobil rozdrvením starých železných kvetináčov a zvyškov do piesku a pridaním piesku do strelného prachu.“

Tieto žabky sa často používali počas novoročných sviatkov a svadby odradiť zlých duchov.

Ohňostroj a štvrtý júl

V skutočnosti je vznik amerického milostného vzťahu s ohňostrojom neoddeliteľne spojený s jeho nezávislosťou.

V liste z 3. júla 1776 americký zakladajúci otec John Adams napísal svojej manželke Abigail, že pri príležitosti Dňa nezávislosti by krajina mala byť poctená „spolu s Pompom a Parádom, s filmami Shews, Games, Sports, Guns, Bells, Oheň a osvetlenie z jedného konca tohto kontinentu na druhý z tohto času sa posúvajú navždy. “

Adamsove slová boli nakoniec uvedené do činnosti len o rok a jeden deň neskôr, 4. júla 1777, keď sa na nočnú oblohu vypukli prvé pamätné dni nezávislosti Spojených štátov amerických.

ohňostroj 2

Pennsylvania Evening Post napísal, že vo Philadelphii „večer bol uzavretý zvončekom a v noci sa konala veľká výstava ohňostrojov, ktorá začala a skončila 13 raketami [reprezentujúcimi 13 amerických kolónií] na Commons, a mesto bolo krásne osvetlené. “

V roku 1783 bola verejnosti sprístupnená už tradičná ohňostroj a obloha nezávislosti bola naplnená výbušnejšou farbou ako kedykoľvek predtým.

Hoci niektoré štáty odvtedy zakázali predaj ohňostrojov z bezpečnostných dôvodov, vydávanie rakiet doma zostáva v mnohých častiach krajiny populárnou zábavou ako spôsob, ako si jasne pripomenúť nezávislosť Ameriky.

Keď sa prísady do strelného prachu šírili na západ po otvorení hodvábnej cesty a Mongolovi sa dostali do Európy v 13. storočí, urobil to ohňostroj aj podľa ohňostroja Simon Simon Werritt: Pyrotechnické umenie a vedy v európskej histórii.

Stali sa súčasťou oficiálnych osláv, od každoročného ohňostroja „Girandola“ na výstave Castello Sant’Angelo v Ríme až po korunováciu Anny Boleynovej za kráľovnú Anglicka v roku 1533.

Niet divu, že hneď ako sa štvrtý júl začal oslavovať ako Deň nezávislosti Ameriky, ohňostroje boli súčasťou plánu.

Koniec koncov, John Adams povedal, že dúfal, že výročie nezávislosti bude znamenať roky, keď prídu „zbrane“ a „oheň“ a „osvetlenie“.

Pretože prvé ohňostroje 4. júla sa odohrali v polovici revolučnej vojny, niektorí historici sa domnievajú, že by mali byť „posilňovačom morálky“. Oslavy v tom čase zahŕňali aj odpálenie delov a zbraní, čo zvýšilo výbušnú povahu slávností.

ohňostroj 3

Na konci vojny a zvyšujúcim sa záujmom o verejnú bezpečnosť boli tieto strelné zbrane postupne vyradené z osláv a takmer úplne nahradené ohňostrojmi, ktoré často dostávali úradnú pečiatku na schválenie v nádeji, že namiesto nebezpečnejších pritiahnu občanov na verejné oslavy a silvestrovské ​​ohňostroje so zábavnou pyrotechnikou.

Aj keď sú dnes zábavné pyrotechniky osvedčenou tradíciou 4. júla, stále si zachovávajú určitý vzťah k svojmu pôvodu: v roku 2016 sa podľa amerického sčítania ľudu USA do Číny z Číny doviezla zábavná pyrotechnika v hodnote 296,2 milióna dolárov.

Ohňostroj - americká tradícia

Naša súčasná fascinácia ohňostrojom zo 4. júla má svoje korene hlboko v americkej histórii. Ešte predtým, ako bola podpísaná konečná verzia Deklarácie nezávislosti, predstavil John Adams v budúcnosti veľké oslavy, ktoré by zahŕňali ohňostroje.

V liste, ktorý napísal svojej manželke Abigail Adamsovej 3. júla 1776 - práve deň predtým, ako kontinentálny kongres prijal konečný návrh Deklarácie nezávislosti - uviedol, že tieto slávnosti by mali zahŕňať:

Pomp and Parade, so stovkami, hrami, športom, zbraňami, zvonmi, ohňmi a ilumináciami z jedného konca tohto kontinentu na druhý z tohto času navždy.

Tie osvetlenia, o ktorých hovoril? Uhádli ste, že ... ohňostroj!

Prvý ohňostroj

Aj keď 4. júla 1776 nevideli žiadny ohňostroj, v roku 1777 bola prvá ohňostroj zo štvrtého júla rozsvietená nad nočnou oblohou Philadelphie. Túto oslavu napísal Pennsylvania Evening Post: Večer bol uzavretý zvončekom a v noci bola na Commons veľká výstava ohňostrojov (ktorá sa začala a skončila s trinástimi raketami) a mesto bolo krásne osvetlené.

Boston tiež usporiadal výstavu v roku 1777 a odtiaľ sa začala tradícia.

Do roku 1783 mohla verejnosť kúpiť všetky druhy ohňostrojov pre svoju oslavu štvrtého júla.

U nás na Slovensku môžete kupovať zábavnú pyrotechniku a ohňostroje len v určitom období a potrebujete povolenie.

ohňostroj 4

Od týchto prvých osláv sa výstavy rozrástli a stali sa mimoriadnymi kúskami pyrotechniky. Podľa odhadov americkej pyrotechnickej asociácie sa v deň nezávislosti americkej nočnej oblohy v noci na oblohe leskne viac ako 14 000 ohňostrojov.

Ohňostroj možno začal ako čínsky vynález pred 2 000 rokmi, ale je súčasťou amerických tradícií od samotného založenia tohto národa. Keďže sa technológia zdokonaľuje a technici pyrotechniky tvrdo pracujú na tom, aby sa každý rok zobrazovali väčšie a krajšie displeje, je to jedna americká tradícia, ktorá bude stále rásť!